استودیو امواج

مهندس مسترینگ کیست؟

مهندس مسترینگ کیست؟ در این مقاله به ببرسی مهندس مسترینگ می پردازیم.

تهیه و تنظیم ؛ تیم فنی استودیو امواج

 


مهندس مسترینگ

یک مهندس مسترینگ ، فردی است ماهر در آماده سازی  صداهایی که قبلا در قالب دامنه دیجیتال به عنوان مونو Mono یا فرمت های چند کاناله میکس شده اند. که در حقیقت این آماده سازی، برای استفاده ی فایل های صوتب در توزیع از طریق رسانه های فیزیکی مانند CD ، ضبط وینیل، و غیره می باشد.

 

آموزش و تجربه

مهندس مسترینگ مسئول ویرایش نهایی محصول و تهیه نسخه آماده برای تکثیر آثار موسیقی است. اگرچه هیچ الزام رسمی برای کار به عنوان یک مهندس مسترینگ وجود ندارد ، اما بسیاری از مهندسین مسترینگ بر مهندسی صدا مسلط هستند. همچنین بسیاری از آن ها دارای دانش کافی در زمینه ی مهندسی آکوستیک و گاهی دارای مدارک آکادمیک و یا دانشگاهی مهندسی صوتی یا مهندسی آکوستیک می باشند. مهندس مسترینگ ، معمولا محتویاتی چون قطعات موسیقی ، سخنرانی ها ، موسیقی متن فیلم و بازی های کامپیوتری را مستر می کند. برخی از مهندسان مسترینگ برتر. ممکن است در زمینه های مختلف تولید موسیقی نیز تبهر داشته باشند ، که این امر باعث سهولت کار آنان در عیب یابی پروژه های میکس شده می باشد. به طور کلی، مهارت مهندسین مسترینگ حاصل سال ها تمرین و تجربه است.

 

تجهیزات

مهندس مسترینگ ، از یک ترکیبی از پردازنده های تخصصی صوت و سیگنال، اسپیکر مانیتورینگ های مخصوص مسترینگ استفاده می کنند. امر مسترینگ در محیط مخصوص مسترینگ (استودیو ی مسترینگ) انجام می شود. تجهیزات و پردازنده های مورد استفاده در حوزه مسترینگ به طور کامل به هدف مسترینگ اختصاص داده شده اند. مهندسین مسترینگ ممکن است از تجهیزات دیجیتال و یا آنالوگ استفاده کنند. که هرکدام ازین دو ، مزایا و معایت خاص خود را دارند.

 

جنبه های کار مهندس مسترینگ

اغلب مهندسين مسترينگ براى توانايي شان در حفظ شخصيت اصلى ميكس و نیز رعایت خواستگاه و سلیقه ی  شنونده گان على رغم تجهيزات و محيط استوديو، ارزیابی می شوند.

این کار دشوار است زیرا امروزه سیستم های صوتی مختلفی در اختیار شنوندگان قرار دارد که نوع این پخش کننده های صوتی اثر مستقیمی بر ویژگی های کیفی صدا ها نی گذارد. ازین جهت ، سختی و هنر یک مهندس مسترینگ، اینجاست، که باید فایل های صوتی را به گونه ای مسترینگ کند که در هر پخش کننده ای ، کیفیت و شخصیت مطلوب حفظ شود.

 

گوش دادن طولانی به صداهایی که به خوبی مسترینگ نشده اند ، منجر به خستگی گوش و سپس ذهن ، و در نتیجه کاهش لذت شنوایی به موسیقی می شود.ازین جهت ، اهمیت کار مهندس مسترینگ اینجا پدیدار می شود. زیرا یک مهندس مسترینگ کم تجربه ممکن است یک موسیقی طلایی را با مسترینگ بد ، به باد دهد. و بر عکس ، یک مهندس مسترینگ با تجربه ، می تواند اوج زیبایی یک قطعه ی صوتی را پدیدار و جلا بخشد.

یک مهندس مسترینگ حرفه ای، در تلاش برای ایجاد تعادل در هارمونیک های اصوات است. در حقیقت عدم برقراری تعادل در مسترینگ ، ممکن است باعث شنیده شدن رزونانس های شدید شده و از لذت شنوایی بکاهد. این امر، بخش بسیار کوچکی از مصاعب و نکاتی است که مهندسین مسترینگ با آن دست و پنجه نرم می کنند. به همین دلیل اغلب آنان در علم مهندسی صدا نیز مطالعه دارند.

 

کلمات کلیدی

نظرات

رضا حداد
(تاریخ : 1396/10/07)

سلام بر چه اساسی باید از استاندارد های لودنس تو مسترینگ استفاده کرد به سبک کاری مربوطه یا ....راجع استاندارد های لودنس و میتر wlm ویوم یه مقاله بزارید ممنون میشم

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/11/07)

سلام ، جهت بررسی و تنظیم نهایی لودنس در مسترینگ باید از پلاگین های آنالایزر که مختص به این کار هستند استفاده کرد. هر چند این کار بسیار تخصصی و پیچیده هست و نمیشه به راحتی و فقط با استفاده از آنالایزر به نتیجه ایده آل رسید

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی