استودیو امواج

ماژولیشن چیست؟

ماژولیشن چیست؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

تهیه و تنظیم ؛ تیم فنی استودیو امواج

 


 

ماژولیشن چیست ؟

 

ماژولیشن ( مدولاسیون ) در موسیقی ، معمولا بیشتر به دو مبحث اطلاق می شود :

الف ) مدولاسیون در گام موسیقی

ب ) ماژولیشن فرکانس

 

 

الف ) مدولاسیون در گام موسیقی

در موسیقی ، مدولاسیون عمل تغییر یک کلید ( تونیک ) به دیگری ست. این عمل ممکن است علامت سرکلید را تغییر بدهد و یا ندهد. مدولاسیون علاوه بر ایجاد جذابیت ، بیان کننده و یا سازنده ی فرم قطعات است.

 

ب ) ماژولیشن فرکانس

هرگاه یک پارامتر صدا یا فرکانس (حامل) به طور مرتب فرق کند، به اصطلاح گفته می شود که این سیگنال ماژول شده است. سیگنالی که شکل موج آن برای کنترل حامل (سیگنالی که یک یا چند پارامتر آن توسط سیگنالی دیگر ماژول می شود) استفاده می شود، ماژولاتور Modulator ، و یا سیگنال برنامه Program Signal نامیده می شود. ماژولیشن ، یک تکنیک استاندارد برای هر دو موضوع انتقالات رادیویی و سینتی سایز صدا می باشد. گرچه فرکانس های استفاده شده در این دو ،  کاملا متفاوت هستند.

سه نوع از ماژولیشن های متداول عبارتند از :

ماژولیشن فرکانس Frequency Modulation

ماژولیشن دامنه Amplitude Modulation

رینگ ماژولیشن Ring Modulation 

 

همه ی این ها ، غیر خطی هستند که به سینتی سایز صدا منجر می شوند. ماژولیشن در حوزه ی شنیداری (فرکانس های بالاتر از ۲۰ هرتز) باند جانبی قابل شنیداری تولید می کند. ماژولیشن در حوزه ی پایین از شنیداری ( کمتر از ۲۰ هرتز ) افکت هایی همچون ترمولو Tremolo و ویبراتو Vibrato تولید می کند.

 

جایی که باند های جانبی مجموع و تفاوت دو ورودی Input هستند ، یکی از آن ها در ۱۰۰ هرتز ثابت است و دیگری از ۰ هرتز تا ۳۰۰ هرتز رفته و برگشته است.

همچنین ماژولیشن به سطح یک فایل ضبط شده، انتقال و یا سیستم فراوری اطلاق می شود. ماژولیشن کامل یا ماژولیشن ۱۰۰٪ به بالاترین سطح مجاز آن ها اطلاق می شود. اور ماژولیشن Over-modulation وقتی این حداکثر سطح مجاز رد می شود، رخ داده و منجر به دیستورشن Distorion و یا حتی آسیب تجهیزات می شود. لیمیتر ها Limiter برای جلوگیری از اور ماژولیشن و کلیپ شدن پیک صدا Peak Clipping استفاده می شوند. درصد ماژولیشن توسط VU Meter اندازه گیری می شود.

کلمات کلیدی

نظرات

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی