استودیو امواج

افکت کوروس Chorus چیست؟

اکو معکوس Reverse Echo  چیست ؟ در این مقاله به بررسی اکو معکوس می پردازیم.

 

تهیه و تنظیم ؛ تیم فنی استودیو امواج

 


افکت کوروس

در موسیقی، افکت کوروس Chorus وقتی اتفاق می افتد که صداهای مختلف با طنین تقریبا یکسان و پوشش بسیار شبیه گام، به طور واحد به حساب بیایند. صداهای مشابه از مولد های مختلفی میتوانند بصورت طبیعی اتفاق بیافتند (مانند همخوانی یا ارکستر زهی) و همچنین میتواند با استفاده از یک واحد افکت الترونیک یا دستگاه اعمال سیگنال آنرا شبیه سازی کرد .

روش ها

وقتی افکت با موفقیت تولید میشود هیچ کدام از صدا های سازنده از تن خارج نیستند. این یکی از خصوصیت های صداهایی با ویژگی لرزش قوی ای است که ممکن است وقتی صدا از یک منبع تراوش می شود وجود نداشته باشد. لرزش بدلیل ضربه بوجود میاید. این افکت زمانی بیشتر بنظر میرسد که به صداهایی گوش میدهیم که زمان بیشتری حفظ میشوند. اثر کوروس مخصوصا زمانی راحت تر به گوش میرسد که به یک کر یا اجرای گروهی ساز زهی گوش میدهیم. یک کر(همخوانی) از تعدادی افراد تشکیل شده که هر کدام قسمتی را میخوانند (آلتو، تنور و...).یک اجرای گروهی ساز زهی را تعدادی ویولونیست و احتمالا چندین ساز زهی دیگر تشکیل میدهد.

با وجود این اسم، بیشتر کوروس افکت های الکترونیک از این افکت گروهی اکوستیک به درستی پیروی نمیکنند. برعکس آنها یک لرزش الکترونیک مستمری را تولید میکنند. بعضی از ساز ها کوروس افکت را بعنوان بخشی از طرح خود تولید میکنند با این حال بیشتر ساز ها اینطور نیستند.

پیانو: هر چکش با سیم هایی برخورد میکند که برای گام هایی تقریبا یکسان تنظیم شده اند.(برای همه ی نت ها بجز نت های پایه). کوک کننده های حرفه ای پیانو با دقت اشتباهات تونینگ هر سیم را کنترل میکنند تا بدون از بین رفتن واضحیت صدا به آن حرکت اضافه کنند.

گیتار 12سیمه: 6 جفت از سیم ها که از لحاظ اکتاو و همصدایی با هم کوک شده اند لرزش پیچیده ای قابل شناسایی تولید میکنند.

سینتی سایزر: این افکت میتواند با استفاده از تعدادی نوسان ساز که برای هر نت کمی از کوک خارج هستند یا با گذشتن از همه ی نت هایی که با مدار الکترونیکی جداگانه کوروس نواخته میشوند بدست آید.

ماندولین: 4 جفت سیم که بشکل یکسان کوک شده اند. برعکس اکتاو ها و همصدایی های گیتار 12 سیمه.

اکوردئون : 2 یا 3 بلوک نی  که با گام تقریبا یکسانی کوک شده اند صدایی مشخص و منحصر به آکوردئون تولید میکنند.

افکت الکترونیک

افکت کوروس میتواند با پردازش سیگنال صوتی شبیه سازی شود. پردازش کننده ی سیگنال ممکن است نرم افزاری اجرایی در یک کامپیوتر، نرم افزاری در پردازنده ی افکت دیجیتال یا پردازنده ی افکت آنالوگ باشد. اگر پردازنده بر پایه ی سخت افزار باشد ممکن است به شکل پدال، ماژول رک مونت، یک دستگاه رو میزی باشد یا در داخل امپلیفایر ساز تعبیه شده باشد.(اغلب یک امپلیفایر گیتار آکوستیک یا امپلیفایر گیتار الکتریک). بعضی ساز های کیبوردی افکت کوروس داخلی دارند همانند بعضی از پیانو های الکترونیک و ارگ های هاموند. بدون در نظر گرفتن ویژگی تکنولوژی یا ظاهر پردازش کننده، پردازشگر این اثر را با گرفتن یک سیگنال صوتی و میکس آن با یک یا چند کپی از آن که با تاخیر و گام اصلاح شده میباشند بدست می آورند. گام صداهای اضافه شده اغلب با یک LFO اصلاح میشوند که باعث میشود اثر کلی چیزی شبیه به فلنجر شود با این تفاوت که دارای تاخیر بیشتر بوده و فیدبک هم ندارد.

پردازنده های کوروس استریو همان افکت را تولید میکنند ولی تفاوت آنها در کانال های چپ و راست با افست کردن تاخیر یا فاز LFO میباشد. این افکت بدست میآید چون صداها از مکانهای مختلفی در میدان استریو تولید میشوند. استریو کوروس روی ساز هایی مثل گیتار الکتریک یا کیبورد های "تمیز" (تحریف نشده) استفاده میشود و میتواند صداهای محدود و رویاگونه ای تولید کند. دستگاه های کوروس افکت تجاری اغلب دارای کنترل هایی هستند که این توانایی را به آنها میدهد که علاوه بر افکت کوروس برای تولید تاخیر،طنین و یا افکت های مرتبط دیگر که از سخت افزار یکسان استفاده میکنند هم مورد استفاد قرار بگیرند.

کلمات کلیدی

نظرات

رضا پوریان
(تاریخ : 1396/07/15)

سلام ممنون راجع فیزرم میشه یه توضیح بدید

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/07/15)

سلام رضا جان به زودی در سایت در رابطه با فیزر مقاله قرار داده میشه ، در کانال استودیو امواج حتما عضو شوید تا از قرار گرفتن این مقاله باخبر شید.

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی