استودیو امواج

 کنترل فعال نویز چیست؟  Active noise control

 کنترل فعال نویز چیست؟  Active noise control . در این مقاله به توضیح این موضوع می پردازیم.

تهیه و تنظیم ؛ تیم فنی استودیو امواج

 


 

 کنترل فعال نویز  Active noise control

ANC مخفف Active Noise Control ، به معنای کنترل فعال نویز می باشد. اسامی دیگر آن : نویز کنسلیشن Noise Cancellation و کاهش نویز فعال Active Noise Reduct .

کنترل فعال نویز یک روش برای کاهش صداهای ناخواسته است. که با اضافه کردن صدایی ثانوی که برای این امر طراحی شده است ، صدای ناخواسته در صدای اول ، توسط این صدای ثانوی ، خنثی و یا به اصطلاح کنسل Canel می شود.

توضیح

صدا ، یک فشار موج است. که از نوساناتی دوره ای تشکیل شده است. اسپیکر های کنسل کننده ی نویز ، صدایی با دامنه ی موج یکسان اما با فاز متفاوت (آنتی فاز) تولید می کنند. که ترکیب این آنتی فاز و صدای اصلی ، باعث ایجاد فرایندی به نام تداخل می شود و این دو صدا همدیگر را خنثی و یا همان کنسل می کنند ، که به آن تداخل مخرب می گویند. 

کنترل فعال نویز مدرن، به صورت کلی به استفاده از پروسس سیگنال های دیجیتال به دست می آید. الگوریتم هایی انطباقی طراحی شده اند تا شکل موج صدا را آنالیز کرده و طبق الگوریتم خاصی سیگنالی ضد آن (با فاز معکوس و پلاریتی معکوس) تولید کند. سپس این آنتی فاز بدست آمده، امپلی فای می شود و اثر تداخل مخرب به وجود می آورد.

 

فعال و غیر فعال

کنترل نویز ممکن است فعال یا غیر فعال باشد. کنترل فعال نویز، با استفاده از یک منبع انرژی صورت می گیرد. و کنترل غیر فعال نویز ، با استفاده از مواد جاذب و یا عایق صدا صورت می گیرد.

 

کاربرد ها

از کاربرد های کنترل فعال نویز، در برخی اسپیکر های بخصوص ، برخی هدفون ها ، برخی محیط ها مانند اتومبیل های مدل بالا و غیره است.

 

کلمات کلیدی

نظرات

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی