استودیو امواج

انواع فیلتر های صوتی

در این مقاله به بررسی انواع فیلتر های صوتی می پردازیم.

تهیه و تنظیم ؛ تیم فنی استودیو امواج

 


 

فیلتر صدا چیست؟

یک فیلتر صوتی، مدار تقویت کننده وابسته به فرکانس است که در محدوده فرکانس صوتی 0 Hz تا فرکانس 20 کیلوهرتز کار می کند. فیلتر های صوتی می توانند افزایش ، عبور، کاهش و یا قطع برخی از محدوده فرکانسی را انجام دهند.

فیلتر های زیادی در سخت افزار های صوتی از جمله سیستم استریوی پخش خانگی، سینتیسایزر ها، افکت های صدا، سیستم های تولید کننده ی صدا، امپلیفایر ها و… وجود دارند.

انواع فیلتر های صدا

فیلتر لوپس low-pass :

از انواع متداول فیلتر های صدا ،  عبارتند از فیلترهای لو پس یا های کات ، که فرکانس های پایین تر از حد مشخص شده را به تدریج قطع  تضعیف می کند و فرکانس های بالاتر از میزان را عبور می دهد. فیلتر لوپس در سخت افزارهای پروسس سیگنال استفاده میشود تا فرکانس های بالا را از سیگنال ها از بین ببرد که به فرکانس های پایین را به ساب ووفر بفرستد.

فیلتر های پَس  high-pass :

کار فیلتر های پس یا لو کات درست برعکس لوپس است، فرکانس های بالاتر تر از فرکانس قطع شده را عبور می دهد، و به تدریج فرکانس های پایین از فرکانس را قطع و تضعیف می کند. فیلتر های پس میتواند در سخت افزار های صوتی به کار برده شود تا محتوای فرکانس های پایین را که به توییتر فرستاده میشده را حذف کند. 

فیلتر باندپسband-pass  :

فیلتر باندپس فرکانس های میان دو محدوده ی مشخص شده ی Cutoff را عبور می دهد. در حالی فرکانس های خارج از محدوده را تضعیف میکند. فیلتر باند ریجکت Band Reject فرکانس های میان دو محدوده ی مشخص شده ی Cutoff را تضعیف می کند، در حالی که فرکانس های خارج از محدوده ی “ریجت Reject" را عبور می دهد.

آل پس  all - pass :

این فیلتر تمام فرکانس ها راعبور می دهد، اما با توجه به فرکانس هر سیگنال ، بر فاز هر جزء سینوسی داده شده به پروسسور تاثیر می گذارد.

 

 


 

مطالب مرتبط با این مقاله

 

آموزش میکس و مسترینگ به صورت حرفه ایخدمات میکس و مسترینگ حرفه ایتفاوت بین میکس و مسترینگ چیستخرید پکیج نرم افزار آهنگسازی vst

کلمات کلیدی

نظرات

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی