استودیو امواج

هدروم چیست ؟

آموزش میکس و مسترینگ حرفه ای

هدروم چیست و در میکس چه اهمیتی دارد ؟

در عصر دیجیتال امروزه ، شاهد اشتباهاتی رایج در میکس هستیم. و قسمت قابل توجهی از این مشکل ها از آنجا شروع می شوند که تولید کنندگان موسیقی ، خواهان بلند بودن هرچه بیشتر صدای موسیقی خود هستند. بعد از اتمام میکس ، پروژه برای مسترینگ به یک مهندس مسترینگ سپرده می شود. اما اغلب شاهد عدم درک کافی تولید کنندگان ، از مبحث هِدروم Headroom هستیم.

 

تهیه و تنظیم ؛ تیم فنی استودیو امواج

 


 

در صدای دیجیتال ، بیشترین میزان صدایی که می توانیم بدون خرابی (Distortion) داشته باشیم ، 0 db (صفر دسیبل ) است. و هرچیزی بالاتر از 0db به اصطلاح کلیپ (Clip) می شود. یعنی صدا خراب شده و کیفیت آن کاهش می یابد. کلیپ شدن صدا، اتفاق بسیار بدی ست که در هر مرحله ای از کار باید از آن دوری کنیم. به همین خاطر است که وقتی صدا از 0db بالا تر می رود ، روی میکسر خود رنگ قرمز می بینید.

 

 

کلیپ شدن ، همه جا بد است !

در میکس ، پیک صدا (Peak Level) ، بالاترین حدی ست که سیگنال ها به آن می رسند. ممکن است در یک میکس به خوبی مراقب باشید که صدا از 0db عبور نکند و آن را کاملا زیر صفر نگه دارید. اما این هم درست نیست و در مراحل مسترینگ مشکلات زیادی به وجود می آورد. 

حتی اگر صداها کلیپ نمی شوند ، اگر میزان صدا روی 0db باشد هم، مقدار سیگنال ها خیلی بالاست.

وقتی دارید یک موسیقی را برای مسترینگ آماده می کنید، نباید میزان نهایی فرکانس ها روی 0dB باشند. زیرا پروسه ی مسترینگ تغییرات گوناگونی روی داینامیک رنج ایجاد میکند و در حقیقت باید مقداری فضا بین پیک صدا و 0dB برای پروسه ی مسترینگ باقی باشد. به این فضا ، هدروم Headroom می گویند.

اغلب مهندسین صدا، چیزی حدود بین 3dB الی 6dB هِدروم نیاز دارند. پس مقدار نهایی میکس شما باید -3dB باشد. این کار باعث می شود برای پروسه ی مسترینگ فضا مناسب وجود داشته باشد.

 

 

آموزش میکس و مسترینگ پایهآموزش میکس و مسترینگ کامل


کلمات کلیدی

نظرات

فرزاد
(تاریخ : 1396/05/09)

مرسی از راهنماییتون...مقدار استاندارد لودنس قبل ازشروع مسترینگ چقدره؟؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/05/09)

خواهش میکنم . حداکثر منفی ۳ دسیبل برای پیک در نظر بگیرین و منفی ۱۵ تا ۲۰ دسیبل برای لادنس.

فرزاد
(تاریخ : 1396/05/07)

سلام و خسته نباشید... من بعد از پایان میکس و نگه داشتن 6 دی بی هدروم ..لودنس اهنگم به اون حد کافی نمی رسه که تو مسترینگ به لودنس استاندارد برسم ؟؟ چون تو مسترینگ فوقش 6 دی بی میشه به بلندی میکس اضافه کرد !! و خود میکس قبل از مسترینگ باید لول کافی داشته باشه...چطوری میتونم قبل از مسترینگ به لودنس15-16دی بی برسم؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/05/08)

سلام فرزاد جان، برای داشتن لادنس مناسب باید در مرحله میکس از کمپرس شدیدتر استفاده کنید ، البته این موضوع حساس هست و نباید مقدار کمپرس بیش از حد باشه چون شفافیت موسیقی شما کاسته میشه. نکته ی بعدی هم اینه که در مسترینگ با استفاده از لیمیتر میتوانید هر مقداری که نیاز باشه به حجم موسیقی اضافه کرد. البته اگه از حد استاندارد خارج بشه موسیقی در نهایت کثیف و کدر شنیده میشه. در مرحله ی نهایی مقدار لادنس حدود ۱۰ دسیبل باشه استاندارد محسوب میشه.

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی