استودیو امواج

چگونه نویز را از ضبط های خود از بین ببریم ؟

آموزش میکس و مسترینگ حرفه ای

گاهی پس از ضبط، متوجه برخی صداهای اضافه و نویز مانند می شویم. حال سوال این است که چگونه این نویز ها را برطرف کنیم.

راه درست برای برطرف کردن این گونه نویز ها ، حذف منشاء این نویز هاست. و یا عایق کردن محیط در برابر این گونه نویز ها. استودیو های گران قیمت و پیشرفته قطها محیطی دارند که نویز کمی دارد، که البته این امکان ممکن است برای عده ای بسیار هزینه بر باشد و یا حتی برای برخی شرایط و محیط ها غیر ممکن باشد. البته توجه داشته باشید که صدای کامپوتر (که مشکل متعددی ست) باید با تغییر مکان کامپوتر از اتاق ضبط برطرف شود.

 

تهیه و تنظیم : تیم فنی استودیو امواج

 


چگونه نویز را از ضبط های خود از بین ببریم ؟

 

اگر هنوز نویز هایی از اطراف دریافت می کنید، چند راه را برای برطرف کردن پیشنهاد می کنیم، که صد البته هرکدام عواقب و مشکلات خاص خود را دارند :

 

  • میکروفون را به منشاء صدا (ساز یا خواننده) نزدیک تر قرار دهید. ( اشکال : ممکن است این نوع جنس صدا مد نظر شما نباشد. )

  • صدای ساز یا وکال را بلند تر کنید. برای مثال خواننده بلند تر یا ساز با بلندی بیشتری نواخته شود. ( اشکال : ممکن است این نوع جنس صدا مد نظر شما نباشد. )

  • از پلاگین Noise Gate استفاده کنید و یا نویز را ادیت کنید. 

  • از پلاگین Expander استفاده کنید. ( اشکال : تاثیر پلاگین قابل شنیدن خواهد بود. )

  • از پلاگین Noise Reduction استفاده کنید. ( اشکال : این روش برای وکال های بدون موسیقی کاربردی ست ، اما برای صداهای پیچیده تر مشکلات عدیده ای به وجود می آورد. )

  • از پلاگین اکولایزر و فیلتر Low Pass یا High Cut استفاده کنید. این فیلتر باعث می شود فرکانس های بالا که صدای تیزی دارند تضعیف شوند و از تیزی صدا کاسته شود. ( اشکال : صدا را خفه می کند. )

  • از پلاگین اکولایزر و فیلتر High Pass یا Low Cut استفاده کنید. این فیلتر باعث می شود فرکانس های پایین که صدای بمی دارند تضعیف شوند و هوم صدا کاسته شود. ( اشکال : صدا را کم حجم و لاغر می کند. )

 

در آخر، هر کاری به جز از بین بردن منشاء نویز انجام دهید، سیگنال ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابرین این با شماست که بین تحمل نویز و یا کاهش سیگنال ها، یکی را انتخاب کنید. 

البته در برخی مواقع که امکان ضبط دوباره ممکن نیست، از روش های بالا با البته با دقت زیاد می توان فایل ضبط شده را تصحیح کرد.

کلمات کلیدی

نظرات

رحیمی
(تاریخ : 1397/03/29)

با سلام و خسته نباشید امیدوارم پاسخ سوال من را هم بدهید مشکل من این است که یک دوربین sony hdr-cx405 خریداری کردم اما در نور کم فوق العاده نویز دارد و نیاز دارم در نور کم فیلم برداری کنم. هر کاری کردم نتونستم با تغییر تنظیماتش تصویر خوبی بگیرم. البته خیلی هم تنظیماتش خوب نیست و دنبال فریمورش هم در اینترنت گشتم اما پیدا نکردم. در حال حاضر در قسمت هایی که به رنگ تیره هستند در روز هم نویز کمی مشاهده می کنم اما فروشنده میگه برای این دوربین طبیعیه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/04/02)

درود بر شما ، این موضوع مربوط به مسائل و علم عکاسی و فیلم برداری میشه و این وبسایت فقط در زمینه صدا و صدابرداری فعالیت میکند

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی