استودیو امواج

چگونه استودیو خانگی بسازیم ؟

آموزش ساخت استودیوی خانگی حرفه ای

قبل از شروع هرکاری، باید هدف از ایجاد یک استودیوی خانگی را مشخص کرد.

  • آیا یک استودیوی ضبط میخواهم ؟

  • آیا یک استودیوی آهنگسازی میخواهم ؟ 

  • آیا یک استودیوی میکس یا مسترینگ می خواهم ؟ 

  • و یا همگی را ؟

 

در این مقاله شما را با نکاتی مفید در رابطه با ساخت استودیوی خانگی با توجه به شرایط و کاربری ، آشنا می کنیم

به همراه عکس و ویدیوی آموزش ساخت ابزوربر ، بیس ترپ و دیفیوزر

 

تهیه و تنظیم : تیم فنی استودیو امواج

اگر به مشاوره حرفه ای و دقیق در رابطه با راه اندازی استودیو و یا خرید تجهیزات نیاز دارید ، این فرم را کامل کنید.


 

اگر آهنگسازی می کنید

اگر آهنگساز هستید، اتاقی می خواهید که بتوان یک میزکار مجهز به تجهیزات را قرار دهید و مشغول به کار شوید. شاید به ندرت بخواهید ضبط کنید. در این صورت اگر اتاق شما میزان مناسبی ضد صدا باشد (صدا به راحتی داخل و خارج اتاق نرود) ، ضبط های کوتاه و ساده را می توان راحت به ثمر رساند و نیازی به اتاق ضبط (دِد روم Dead Room) نیست! کافی ست اطراف ساکت بوده، میکروفون تقریبا نزدیک به ساز و یا خواننده ، و پردازشگرهای مهم مثل کمپرسور و اکولایزر تنظیم شده باشند! با کمی ممارست و داشتن دانش کافی می توان به خوبی ضبط کرد.

 

اگر ضبط می کنید

اگر هدف شما از ایجاد استودیوی خانگی ضبط آثارتان اعم از وکال و ساز است، پس قطعا نیاز به اتاق ضبط یا همان (دِد روم Dead Room) خواهید داشت. مسلما نمی خواهیم صدای عبور ماشین ها یا صدای ساعت را هم ضبط کنیم! 

 

اگر نوازدنده هستید

بدون شک برای موفقیت در نوازندگی نیاز به تمرین آزادانه و مستمر دارید. برای تمرین روزانه با ساز دلبندتان نیاز به اتاقی تا حدی ضد صدا دارید. تا صدای کمی از اتاق خارج و مزاحم اطرافیان شود.

 

اگر آهنگسازی و ضبط می کنید

در این صورت قطعا نیاز به اتاق ضبط و همچنین فضایی ضد صدا خواهید داشت. زیرا کار حساس تر از یک ضبط کوتاه و ساده است، و همچنین برای آهنگسازی نیز نیاز به ایزوله شدن اتاق دارید. 

 

اگر میکس یا مسترینگ انجام می دهید

میکس و مسترینگ، معقوله ای حساس است. برای میکس و یا مستر کردن ما نیاز به فضایی حرفه ای و مجزا داریم. به عبارت دیگر، استودیوی میکس با استودیوی مسترینگ و همچنین این دو با استودیوی آهنگسازی یا ضبط کاملا متفاوت هستند. 

پس برای انجام میکس و مسترینگ استاندارد ، داشتن فضای استاندارد هم الزامیست.

در نتیجه برای کسانیکه قصد دارند از فضای خانگی برای استودیوی میکس یا مسترینگ استفاده کنند، قضیه متفاوت است. در حقیقت برای استودیوی میکس یا مسترینگ، باید توجه داشت که متراژ مناسب اتاق ، وابسته به اندازه ی اسپیکر مانیتورینگ های شما ( که ممکن است مخصوص میکس یا مستر باشند) متفاوت است. بنابرین برای همچین استودیویی به فضایی حداقل با متراژ ۴۵ مترمربع نیاز داریم. که ممکن است در منزل در دسترس نباشد. اگر در فکر راه اندازی استودیوی میکس و یا مسترینگ هستید، باید فضایی مجزا از منزل را در نظر بگیرید.

 

حالا اگر فضای بالای ۴۵ مترمربع و آن هم خارج از منزل در دسترس نبود، چه ؟ 

خوب، هنوز هم راه هایی هست. شاید با کیفیت پایین تر، اما برای شروع میتوان کاری صورت داد ! 

 

در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

برای داشتن یک هوم استودیو یا استودیوی خانگی، با در نظر گرفتن یک اتاق از چند اتاق خانه ، میتواند فضایی برای شروعی موفق باشد. البته به شرط پیروی از اصول !

بعد از انتخاب فضایی که برای استودیو در نظر دارید، فضا را از وسایل بلا استفاده و اضافی تخلیه کنید. تا برای آنالیز اتاق آماده شوید.

 

آنالیز اتاق

اتاق انتخاب شده، ممکن است دارای امکاناتی مثل پنجره ، کمد دیواری، رادیاتور ، کانال کولر و غیره باشد. تمرکز ما روی مسائلی مانند وجود پنجره و شرایط درب اتاق و کانال کولر است. با اندکی بررسی قطعا پی می بریم که بیشترین نشت صدا، از پنجره و درب هاست. و همچنین رادیاتور و کمد ها صدا را در خود جذب، و مجددا ارتعاش می دهند. بنابرین نیاز به کنترل دارند. 

کف اتاق از چه موادی پوشانده شده ؟ پارکت، موکت ، فرش، سنگ ، سرامیک، چوب… ؟

در هر حالت باید حواسمان به طنین و بازتابی که این سطوح ایجاد میکنند باشد. اگر کف اتاق بازتاب زیادی ایجاد میکند، حتما از موکت ، فرش یا غیره استفاده کنید. همچنین کانال کولر نیز باید به خوبی مسدود شود.

 

ضد صدا کردن اتاق

بحث ضد صدا کردن اتاق، بحثی ست که بستگی به هدف از ایجاد اتاق و شرایط اطراف دارد. در اغلب شرایط، تاثیر گذارترین اقدام در ضد صدا کردن، رسیدگی به درب و پنجرهاست. در صورتی که آهنگسازی و مقدار کمی ضبط انجام میدهید، اتاق باید از لحاظ دیوار ها ضد صدا شود. تا حین کار صدای کمی به بیرون برود. اگر ضبط به صورت گسترده انجام میدهید،

باید اتاق را در حدی مناسب ضد صدا کرده و سپس اتاق ضبط بسازید. همچنین برای تمامی مصارف، شدیدا پیشنهاد می شود که پنجره ی اتاق به شدت کنترل و ضد صدا شود.

اگر اتاق را برای تمرین نوازندگی می خواهید، بسته به حجم صدای سازتان، اتاق را تا جایی که ممکن است ضد صدا کنید. برای سازی مثل درام آکوستیک، باید کف اتاق و سقف نیز ضد صدا شود. 

 

اشتباه رایج درباره ی ضد صدا و آکوستیک

دربین تفکر رایج درباره ی ضد صدا و آکوستیک، اشتباهاتی معمول وجود دارد. آن هم درباره ی کلمات و معنی آنها. 

به طور معمول در یک طرف مبحث ضد صدا کردن وجود دارد و در طرف دیگر مبحث آکوستیک. ضد صدا کردن، آکوستیک کردن نیست ! و همچنین آکوستیک کردن، ضد صدا کردن نیست ! ضد صدا کردن اتاق به جلوگیری از ورود و خروج صداها (فرکانس ها) از اتاق ، اطلاق میکردد. 

 

و اما آکوستیک

آکوستیک به معنای لغوی، یعنی صدایی، یا مربوط به صدا. وقتی میگوییم اتاق را آکوستیک کنیم، به اشتباه از این کلمه استفاده میکنیم. یعنی میگوییم اتاق را صدایی کنیم ! بی معنی ست.

در علم آکوستیک، وقتی به بحث اصلاح محیط اتاق برای استفاده ی موسیقایی میرسیم، در ادامه ی کلمه ی آکوستیک، کلمه ی Treatment ( به فارسی “معالجه” ) را می بابیم.

در حقیقت ، منظور از آکوستیک کردن ، معالجه کردن اتاق از لحاظ بازتاب فرکانس هاست. هنگامی که صدایی از منشاء خارج میشود، به سطوح اطراف برخورد میکند و دوباره بازتاب می شود.

با توجه به این امر ، پس دیوار ها، شیشه ی پنجره و حتی سرامیک کف اتاق نیز صدا را بازتاب میکنند. با این تفاسیر، هدف از معالجه ی صداییِ اتاق، مشخص می شود : اصلاح اتاق درخور بازتاب فرکانس ها.

 

حال : کدام نوع از اتاق، نیاز به چه نوع اقدامی دارد؟ 

 

اتاقی با کاربری آهنگسازی : 

مقدار قابل توجهی ضد صدا، سپس آکوستیک تریتمنت Acoustic Treatment

 

اتاقی با کاربری ضبط : 

مقداری ضد صدا ، آکوستیک تریتمنت معمولی ، اتاقک ضبط کاملا ضد صدا شده

 

اتاقی با کاربری تمرین نوازندگی : 

با توجه به نوع ساز تا حد قابل توجی ضد صدا ، آکوستیک تریتمنت ساده تا معمولی

 

اتاقی با کاربری میکس : 

ضد صدای قوی - آکوستیک تریتمنت بسیار قوی

 

اتاقی با کاربری مسترینگ : 

ضد صدای قوی - آکوستیک تریتمنت بسیار قوی

که در اتاقی با کاربری مسترینگ، به دلیل میسر نبودن ایجاد این امکانات در فضای مسکونی پیشنهاد نمی شود.

 

چینش اتاق

در اتاق، میز کارتان باید مکانی مناسب داشته باشد. مسلما کنار در و پنجره ، جای مناسبی نیست. روی میز کارتان، جای لیوان و جا مدادی نیست. و همچنین میز شما باید اندازه ی مناسب با اسپیکر ها و تجهیزات شما داشته باشد. حداقل طول مورد نیاز برای میز کار شما ، ۱۲۰ سانتی متر است.محل قرار گرفتن اسپیکرمانیتورینگ

امروزه در بازار مدل هایی بسیار حرفه ای از میز کار وجود دارد. اما برای شروع، می توان برای کاهش هزینه از میز های معمولی تر استفاده کرد. 

صندلی کارتان، صندلی ای راحت و کم سر و صدا باشد. همچنین ارتفاع سرتان را در جایی مناسب با اسپیکر ها قرار دهید. 

برای اتاقتان حتما نور مناسب تعبیه ببینید. ترکیبی از نور آفتابی و مهتابی مناسب است. استفاده از نور های کم و رنگی پیشنهاد نمی شود.

 

تجهیزات

اگر تا کنون تجهیزات کار خود را خریداری نکرده اید، بهترین کار مشاوره با کسانی ست که تجاربی موفق در این زمینه دارند. فراموش نکنیم که یک استودیو ی خانگی، نباید خرج زیاد و کم استفاده به بار بیاورد. برای مثال ، در بدو امر ، خرید یک پردازنده ی سخت افزاری قوی یا یک کارت صدای ۱۰ ملیون تومانی، عاقلانه نیست.

همچنین خرید میکسر های آنالوگ که امروزه برای گول زدن چشم مشتریان در استودیو های تجاری به کار میروند. قبل از خرید به نکات مهم و طلایی در خرید تجهیزات صدابرداری و آهنگسازی (مقاله در سایت استودیو امواج) توجه کرده و متناسب با بودجه و اهدافتان خرید کنید. 

برای شروع استودیو خانگی، نیاز به یک دستگاه کامپیوتر ، یک کارت صدای اکسترنال، اسپیکر مانیتورینگ و یک میدی کنترلر دارید. این ها تجهیزاتی پایه اما بسیار ارزشمند هستند. در ادامه اگر اهداف و بودجه جوابگو بود، هدفون مانیتورینگ ، میکروفون و غیره نیز امکانات خوبی هستند. برای کسانی که روی ضبط صدا تمرکز دارند، داشتن میکروفون مقبول به همراه خرده تجهیزات، کارت صدای دارای پری آمپ خوب ، و هدفونی پشت بسته ، برای ضبط لازم است.

 

تعیین بودجه

حتما تلاش کنید بودجه ای واقعگرایانه برای خریدهایتان در نظر بگیرید. هیچ گاه حساب بانکی تان را در اختیار پیشنهادات فروشندگان قرار ندهید. طبق برنامه ای از پیش تعیین شده عمل کنید تا از خرج های ناخواسته در امان باشید.

 

از کجا شروع کنیم ؟

 

اگر تجهیزات دارید :

بعد از برنامه ریزی مواردی که در بالا خاطر نشان شدیم، به تهیه ی لیستی برای خرید و پلانی برای عمل بپردازید. که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

اگر هنوز تجهیزات خریداری نکرده اید :

ابتدا با توجه با مواردی که در بالا توضیح دادیم، هدف و بودجه را تعیین و به خرید تجهیزات بپرذازید. سپس لیستی برای خرید و پلانی برای عمل آماده کنید. در ادامه توضیح خواهیم داد.

 


 

  • قدم اول - اتاق را چگونه ضد صدا کنیم

با هدف بهینه سازی مطالب، ضد صدا کردن را به ۳ سطح زیر تقسیم میکنیم.

 

سطح ۳ ضد صدا کردن در حد مقبول : 

کاربرد این حد از ضد صدا کردن برای کاربرانی ست که کمتر از صدای بلند استفاده میکنند. مانند آهنگسازی، ضبط و یا نوازندگی های کم سر و صدا. همچنین برای بودجه های محدود تر این میزان ضدا صدا کردن پیشنهاد می شود. برای اینکه حد مقبولی از ضد صدا کردن را بدست بیاورید، ابتدا درب را ضد صدا کنید، سپس دیوار ها و در نهایت پنچره. 

برای درب، حتما با درزگیر درزهای درب را بپوشانید، و همچنین فضای زیر درب که خالی ست را با درزگیر یا فوم، ببندید. به گونه ای که اگر فرش یا موکت پشت درب باشد، راحت باز و بسته شود. 

سپس برای تنه ی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، میتوانید به اندازه ی درب، چوب MDF ، فوم عایق یا حتی موکت ضخیم  بچسبانید. بسته به هدف و بودجه تان از موادی که بیشتر در دسترس، بازیافتی و یا مناسب قیمت تر هستند استفاده کنید.برای پنجره، هم میتوانید از پرده های ضخیم و یا از موکت و حجم های سنگین تر استفاده کنید. پتو یا ابر نیز کار ساز است. می توانید برای دیوارها، از یک لایه فوم یا ابر نازک به علاوه ی موکت و کارتن شانه تخم مرغ استفاده کنید. 

 

سطح ۲ ضد صدا کردن در حد خوب : 

کاربرد این حد از ضد صدا کردن برای کاربرانی ست مقدار قابل توجهی ضبط انجام میدهند. که البته ساخت اتاقک ضبط، جداگانه توضیح داده می شود. برای درب، حتما با درزگیرهای عایق (مانند عایق های الاستومری ) درزهای درب را بپوشانید، و همچنین فضای زیر درب که خالی ست را با فوم دانسیته بالا، ببندید. به گونه ای که اگر فرش یا موکت پشت درب باشد، راحت باز و بسته شود. سپس برای تنه ی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، میتوانید به اندازه ی درب، چوب MDF به همراه فوم عایق الاستومری بچسبانید.

برای پنجره، هم میتوانید از پرده های ضخیم و یا از موکت و حجم های سنگین تر استفاده کنید. حتما درزهای پنجره را به خوبی با درزگیر های عایق بپوشانید. برای دیوارها، می توانید چند پنل درست کنید که جلوی خروج صدا را بگیرد. برای ساخت این پنل ها، در یک چهارچوب چوبی (قابل سفارش به نجاری ها) یک الی دو عدد پنل پشم سنگ دانسیته بالا قرار داده و سپس با پارچه ای تقریبا ضخیم، آن را بپوشانید. انگار که با پارچه آن را کادو میکنید. برای اتاق به اندازه ی کافی از این پنل ها تهیه کنید و روی دیوار نصب کنید. 

 

سطح ۱ ضد صدا کردن در حد عالی : 

کاربرد این حد از ضد صدا کردن برای کاربرانی ست مقدار قابل توجهی صدا تولید میکنند یا از محیط بیرون ساختمان آلودگی صوتی فراوانی دریافت میکنند. این میزان از ضد صدا کردن، برای یک استودیو ی خانگی بسیار جوابگو و مکفی ست.

برای درب، حتما با درزگیر درز های عایق (مانند عایق های الاستومری ) درزهای درب را بپوشانید، و همچنین فضای زیر درب که خالی ست را با فوم دانسیته بالا، ببندید. به گونه ای که اگر فرش یا موکت پشت درب باشد، راحت باز و بسته شود. 

سپس برای تنه ی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، میتوانید به اندازه ی درب، چوب MDF به همراه فوم عایق الاستومری بچسبانید. اگر امکان باز کردن درب را دارید، در لایه های داخلی درب، از پشم سنگ فله پر کنید. در بازار نیز درب های ضد صدا وجود دارد، که برای استودیوی خانگی خرجی اضافی ست. (مگر در صورت صلاح دید)

برای پنجره، پیشنهاد می شود روی پنجره را (در قاب دیوار) پشم سنگ های پانلی دانسیته بالا قرار داده و کاملا راه پنجره را مسدود کنید. بدین گونه که بعد از قرار دادن پشم سنگ ها، روی آنها را با تخته چوب به انداره ی قاب پنجره، قرار دهید و فیکس کنید.

برای دیوار ها، می توانید چند پنل درست کنید که جلوی خروج صدا را بگیرد. برای ساخت این پنل ها، در یک چهارچوب چوبی (قابل سفارش به نجاری ها) یک الی دو عدد پنل پشم سنگ دانسیته بالا قرار داده و سپس با پارچه ای تقریبا ضخیم، آن را بپوشانید. انگار که با پارچه آن را کادو میکنید.

برای اتاق به اندازه ی کافی از این پنل ها تهیه کنید و روی دیوار نصب کنید. همچنین قبل از نصب این پنل ها، میتوانید برای تمامی دیوارها، از یک لایه فوم یا ابر نازک به علاوه ی موکت و متریال با چگالی بالا استفاده کنید. اما بیش از این، برای مصرف خانگی زیاد از حد است.

 

در ادامه باید گفت راه های فراوانی برای ضد صدا کردن وجود دارد، که با خلاقیت می توان از آنها استفاده و حتی تلفیق کرد.

اتاق ضبط صدا

ساخت اتاقک ضبط

با بررسی میزان ضبطی که خواهید داشت، می توانید تصمیم بگیرید که آیا نیازی به اتاقک ضبط دارید یا خیر. به غیر از کسانی که ضبط گسترده انجام میدهند، برای بقیه ی کاربران وجود اتاقک ضبط الزامی نیست. می توان ضبط های کوچک را در همان اتاق و با همکاری اعضای خانه انجام داد.

اما راهی کوچک و کاربردی نیز برای کسانی که نیاز به ضبط بدون هزینه ی اتاق ضبط دارند، پیشنهاد میکنیم.

برای ساختن اتاقک ضبط، راه های فراوانی وجود دارد. با توجه به بودجه و اهدافتان، راهی به صرفه را انتخاب کنید.برای ساخت اتاقک ضبط، می توانید از نجاری کمک بگرید. کافی ست یک اتاقک (با ابعاد متناسب ) که یک درب ساده و یک پنجره ی کوچک دارد، سفارش دهید. قسمت پنجره را با پلاکسی گلس بپوشانید و داخل اتاقک را ضد صدا کنید.

برای این کار می توانید از راه های پیشنهادی برای ضد صدا کردن دیوار استفاده کنید. همچنین می توانید از رول های کاغذی پشم سنگ استفاده کنید. در دیواره ی داخلی نصب کنید ( با میخ کوبیدن معمولی یا پمپ باد) سپس روی آن از مواد دیگر کار کنید. مانند فوم های عایق، موکت، فوم شانه تخم مرغی و … 

 

 

اتاق ضبط

 

اگر ضبط های کمی دارید، می توانید از یک روش ساده برای درست کردن یک محفظه ی کوچک برای ضبط استفاده کنید.

که البته مدل های پیش ساخته نیز در بازار یافت می شود.

یک جعبه کارتن یا جعبه ی بلا استفاده با ابعاد مناسب تهیه کنید. سپس داخل جعبه را با فوم شانه تخم مرغی بپوشانید.

با قرار دادن میکروفون در داخل محفظه، گویا اتاقک ضبط کوچکی دارید. 

 

 

 

 

  • قدم دوم - آکوستیک تریتمنت یا معالجه ی آکوستیک آکوستیک اتاق

همانطور که پیش تر توضیح دادیم، اتاقی که در آن آهنگسازی یا میکس و مسترینگ می شود نیاز به اقداماتی در راستای اصلاح فرکانس ها دارد.

در حقیقت باید تلاش کنیم بازتاب فرکانس ها را کنترل کنیم.

اکنون به اختصار چند نمونه از ابزاری که برای این کار به کار میروند را بررسی می کنیم.

 

 

 

جاذب های صدا یا ابزوربر ها Absorberجاذب های صدا یا ابزوربر

در معالجه ی فرکانسی اتاق، ما نیاز داریم میزان معینی از فرکانس های تولید شده در اتاق را جذب یا کاهش دهیم. برای مثال اگر تولید کننده ی صدا در اتاق ما، اسپیکر مانیتورینگ ها باشند، باید بسته به جایگذاری اسپیکر ها، امکاناتی برای جذب فرکانس ها ایجاد کنیم.

چرا ؟

زیرا وقتی فرکانس یا صدا از منشاء خارج می شود، به محیط اطراف(مانند دیوار و سقف) برخورد کرده و بازتابیده می شود.

خوب چه اشکالی دارد ؟

اشکال این قضیه به این صورت است که اگر جلوی بازتاب های بی مورد را نگیریم، هنگامی آهنگسازی یا میکس، تمامی بازتاب ها به علاوه ی صدای اصلی را خواهیم شنید. و این یعنی نابودی میکس و موسیقی.

خوب، حالا چه کار کنیم ؟

ابتدا باید بدانیم وقتی صدا از منشاءش تولید می شود، چگونه و به کجا بازتابیده می شود. ما در اینجا روی اسپیکر مانیتورینگ تمرکز می کنیم. 

صدا بعد از تولید شدن از اسپیکر ها، به چند صورت به اطراف منعکس و سپس بازتابیده می شود. دیوار ها ، سقف، میز و حتی میدی کنترلر روی میز !

چاره ی کنترل کردن این قبیل بازتاب ها، استفاده از ابزاری به نام ((جاذب صدا)) که به آن ابزوربر Absorber گفته می شود ، است.

 ابزوربر ها در بازار به سادگی یافت می شوند، اما راه هایی برای درست کردن آنها در منزل و با هزینه ی کمتر وجود دارد. اگر پنل های جاذب صدا را از بازار تهیه نمی کنید، راهکارهایی را پیشنهاد خواهیم کرد.

 

چگونه پنل جاذب صدا بسازیم ؟

راه های بسیار زیاد و خلاقانه ای برای ساختن پنل های جاذب صدا وجود دارد. کافی ست بدانیم که چه موادی می توانند خاصیت جذب صدا را داشته باشند. در این جا چند راه ساده را توضیح می دهیم.

یک نمونه پنل جاذب صدای بسیار کاربردی، با استفاده از پنل پشم سنگ ساخته می شود. بدین صورت که پنل پشم سنگ تهیه کنیم، بسته به ابعاد پنل و ابعاد مورد نیاز چهارچوبی از چوب بسازیم. سپس پشم سنگ  را در آن جای داده و آن را با پارچه ببندیم. درست مثل کادوپیچ کردن.

همچنین به جای پشم سنگ از موادی چون ورق چوب پنبه، فوم جاذب صدا، پتوی بلا استفاده و غیره می توان استفاده کرد. فوم های عایق الاستومری شانه تخم مرغی، قیمت مناسب و دردسر کمتری دارند.

 

 

پنل های جاذب صدا را کجا قرار دهیم ؟پنل های جاذب صدا

پنل های جاذب صدا باید درست در نقاطی که بازتاب صدا ها صورت می گیرد نصب شوند. با توجه به تصاویر ، قضیه کمی ملموس می شود.

در حقیقت، دیوار های مجاور اسپیکر ها، دیوار پشت اسپیکر ها، سقف و قسمت هایی که ممکن است بازتاب شدید صدا را موجب شود. البته توجه داشته باشید که استفاده ی بیش از حد از جاذب های صدا، حالت خفگی و ناخوشایندی در اتاق به وجود آورده و صداهارا بی روح می کند.

پس پانل های جاذب صدا باید روی سقف در بالای میز کار ، مجاورت اسپیکر ها و در ادامه روی دیوار ها به میزان لازم نصب شوند.

 

 

 

تکنیک آینه

تکنیک آینه :

برای جایگذاری جاذب های صدای کنار اسپیکر، تکنیکی وجود دارد به نام تکنیک آینه.

در این تکنیک، شما روی صندلی پشت میز کار می نشیند (در حالتی که قرار است برای کار قرار بگیرید) و شخص دیگری یک آینه را روی دیوار کناری اسپیکر به صورت افقی و در موازات گوش شما به حرکت در می آورد.

به محض اینکه شما در آینه اسپیکر را مشاهده کردید، آن جا، مکان مناسب برای قرار گیری جاذب صدای مجاور اسپیکر هاست.

 

 

 

 

بیس ترپ

بیس ترپ Bass Trap

وظیفه ی بیس ترپ ها، رقیق یا نمناک نمودن فرکانس های پایین می باشد.

در علم آکوستیک، در اتاق استودیویی نباید هیچ زاویه ی ۹۰ درجه و دیوار های موازی وجود داشته باشد.

برای زوایای ۹۰ درجه از پنل های بیس ترپ استفاده می شود.

بیس ترپ ها با طرح ها و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند. اما می توان آن ها را مانند پنل های دیگر در منزل نیز ساخت.

 

 

برای ساخت بیس ترپ ها، راه های فراوانی هست. در این جا چند راه ساده را توضیح می دهیم.

 

بیس ترپ

 

 

 

 

یک روش، درست مانند ساخت پنل های جاذب صدا ست که در بالا توضیح دادیم. که باید پنل ها را طوری اریب نصب کنیم که زوایای ۹۰ درجه را صاف کند.

مانند تصویر :

 

 

 

 

 

بیس ترپ

 

 

 

 

 

 

روش دیگر، ساخت محفظه ای مثلثی با چوب، که داخل آنرا با پشم سنگ پنلی (یا حتی فله ای) پر کنیم. و آن را در کنج های ۹۰ درجه نصب کنیم.

مانند تصویر :

 

 

 

 

 

 

 

 

چند عدد بیس ترپ ، و کجا نصب کنیم ؟بیس ترپ

اتاق ها ممکن است زوایای ۹۰ درجه ی متعددی داشته باشند. در حقیقت اگر بخواهیم تمامی زوایای ۹۰ درجه را از بین ببریم، باید تمامی کنج دیوار ها و کنج هایی که سقف با دیوار ها به وجود می آورند را بپوشانیم. اما این کار هزینه ها را برای یک استودیوی خانگی را بالا می برد. بنابرین برای استودیوی خانگی به حداکثر ۶ یا ۷ بیس ترپ بسنده میکنیم. حداقل تعداد بیس ترپ را ۳ در نظر بگیرید. 

حال ، کجا نصب کنیم ؟

اگر از حداقل استفاده می کنید، اولویت را با دیوار های روبروی اسپیکر ها قرار دهید. یعنی دو کنجی که روبروی اسپیکر ها هستند، و سپس کنج سقف روبروی اسپیکر ها. 

اگر از حداکثر استفاده می کنید، به این ترتیب اولویت عمل کنید : دیوار های روبروی اسپیکر ها - کنج سقف روبروی اسپیکر ها - دیوار های پشت اسپیکر ها - کنج سقف روبروی اسپیکر ها .

 

 

دیفیوزر

دیفیوزر ها Diffuser

 پنل های دیفیوزر، فرکانس ها را پراکنده می کنند و تا حدی از بازتاب صداها جلوگیری میکنند.

فرق عمده ی دیفیوزر ها با ابزوربر ها در عدم جذب انرژی فرکانس هاست. دیفیوزر ها هیچ گونه انرژی ای جذب نمی کنند. بلکه با پراکنده ساختن فرکانس ها از بازتابش منظم آنها جلوگیری کرده و در عین حال فضایی را نیز برای صدا باقی می گذارند.

دیفیوزر ها نیز طرح های متنوع و بسیار جذابی دارند. در بازار انواع آنها عرضه می شوند، اما با هزینه ی کمتر می توان آنها را در منزل ساخت.

اگر در برآورد هزینه و امکانات ، متوجه شدید که خرید از بازار به صرفه تر و آسان تر است، انجام این کار توصیه می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • قدم سوم - جایگذاری مناسب تجهیزات

در جایگذاری تجهیزات خود، به چند نکته باید توجه کنید. در ابتدا، میز کار خود را به دیوار نچسبانید. فاصله ی پشت اسپیکر ها تا دیوار باید حداقل ۳۰ سانتی متر باشد. فاصله ی بین اسپیکر ها و زاویه ی اسپیکرها با سر شخصی که پشت میز نشسته، باید با هم یک مثلث متساوی الاضلاع تشکیل بدهند. ووفر و توییترهای اسپیکر باید در راستای گوش شخص باشند. بنابرین ارتفاع صندلی نیز باید هماهنگ باشند.

جایگذاری  مانیتونیگ

 

در انتها امیدواریم نکات کاربردی را برای راه اندازی یک استودیوی خانگی کم دردسر در اختیارتان قرار داده باشیم. گرچه کار با چوب ، پشم سنگ و پنل آنقدرها هم آسان نیست. اما تجربه ای جذاب و کاربردی ست. و در نهایت لذت استفاده از استودیوی خانگی تان ، ارزشش را دارد ! در خصوص کار با ابزاری مانند اره، میخ، پمپ باد، پشم سنگ و غیره حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و حتی الامکان از فضای باز حیاط، بالکن یا پشت بام استفاده کنید. 

 

مشاوره راه اندازی استودیو و خرید تجهیزات آهنگسازی

 

مطالب مرتبط

تجهیزات مورد نیاز استودیو خانگیمعرفی ۴۰ اسپیکر مانیتورینگ برتر برای استودیو

کلمات کلیدی

نظرات

محمد
(تاریخ : 1399/03/16)

سلام من قصد دارم پادکست درست کنم ،برای شروع آموزش دارید؟! و اینکه چ میکروفونی رو از لحاظ کیفیت و صدا پیشنهاد میکنید ؟؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1399/03/16)

سلام خدمت شما ، یکی از بهترین میکروفون ها برای ضبط پادکست ، RODE NT-USB هست که نیازی به کارت صدا نداره. جهت آموزش به شماره تلفنی که در سایت هست در واتس اپ پیام ارسال کنید

هومن پورمجیدی
(تاریخ : 1399/03/07)

درود. من ترومپت میزنم. اگر یه اتاقک ۲ در ۲ با چوب درست کنم برای ریختن پشم سنگ فضای خالی چوب باید چند سانتیمتر باشه که یا پشم سنگ پر میشه؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1399/03/07)

سلام ، شما به اندازه ضخامت پشم سنگ نیاز به فضا دارید. در ضمن تا جایی که میتونین ابعاد اتاق رو بزرگتر در نظر بگیرین تا مدت زمان بیشتری بتونین در اتاق بمونین. توصیه میکنیم از متخصصین و مجری هایی که در این زمینه کار عملی انجام میدن و اتاق رو ضد صدا میکنن نیز کمک بگیرین

عرفان
(تاریخ : 1399/01/22)

میتونم برای در چوب MDFنزارم و فقط با فوم عایق کنم . و یه سوال دیگه اینکه من پشت سرم یه دیواره که بین دو تا کتاب خونه قرار داره جلوم هم ینی پشت اسپیکر ها یه دیوار بزرگه سمت چپ هم پرده ی و راست هم در الان چجوری باید آکوستیک کنم اطاق رو؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1399/01/22)

در پاسخ به سوال اول بله امکان پذیر هست. در رابطه با سوال دوم هم شرایط اتاق شما ، شرایط مطلوب برای استودیو نیست. پس نیازی نیست جهت ضدصدا کردن یا اصلاح فرکانسی ، تغییری در فرم طراحی اتاق خودتون به وجود بیارید، با توجه به متن این مقاله تا جایی که امکان پذیر هست کار کنید

عرفان
(تاریخ : 1399/01/21)

سلام.اول خیلی ممنون برای مطالب خوب سایتتون.اما یه سوال من یه اتاق سه در چهار دارم که توش یه کتاب خونه هس .احساس میکنم کنار کتاب خونه که یک فضایه خالیه صدا اکو میشه هم چنین بالایه کتابخونه.میخواستم بدونم کتابخونه رو کلا بردارم یا میشه از همی پنل ها برای کم شدن اکو استفاده کرد؟من برای ضبط بیت باکس میخوام اطاقم رو درست کنم میشه یه راهنمایی بکنین.

مدیر سایت
(تاریخ : 1399/01/21)

سلام ، ممنون از توجه شما. برداشتن کتابخانه ممکنه مقدار پیچشش صدارو توی اتاق شما بیشتر کنه. چون خود کتابخانه درصدی از صدا رو جذب میکنه. شما میتونین با استفاده از پنل جلوی اکو رو بگیرید.

سارا سپهری
(تاریخ : 1399/01/07)

سلام خسته نباشید. من میخوام بیشتر روی کاور کردن اهنگ ها و خوانندگی کار کنم و یه اتاق ۱۵ متری دارم که به بالکن راه داره. اول می خواستم بپرسم چه تجهیزاتی مناسب تر و اصلی تری باید تهیه کنم که به درد بخوره و هزینه اضافی نداشته باشم. دوم اینکه در چه حدی اتاق رو ضد صدا کنم . واینکه در چه حد باید روی بازتاب صدا کار کنم و اتاق رو مجهز کنم. با تشکر

مدیر سایت
(تاریخ : 1399/01/07)

سلام ، برای تجهیزات و کاهش هزینه ها میتونید میکروفون کاندنسر یو اس بی (مثل Rode NT USB) تهیه کنید که مستقیما به کامپیوتر وصل میشه و دیگه نیازی به کارت صدا نیست. در غیر این صورت باید به جز میکروفون به کارت صدا هم احتیاج پدا کرد که میتونید ارزان ترین مدل استودیویی رو تهیه کنید (مثل Behringer UM2) برای ضد صدا کردن اتاق شما ابتدا درب را باید ضد صدا کنید. این اطلاعات حداقل اقداماتیست که باید برای کاری که گفتید انجام دهید

قاسمی
(تاریخ : 1398/11/08)

سلام وقتتون بخیر من میخواستم یه استودیو خانگی برای ضبط ویدیوی آموزشی درسی آماده کنم. بجز میکروفون و کارت صدا به چیزی نیاز دارم؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/11/08)

سلام خدمت شما ، نیاز به تجهیزات دیگه ای نیست. فقط باید روی ضبط و ویرایش صداهای ضبط شده کار کنید و نهایی کنید تا در نهایت تمامی فایلهای ضبط شده به بالاترین کیفیت و همگی در یک سطح قرار بگیرند. یکی از بهترین نرم افزارهای ضبط ، نرم افزار کیوبیس بوده که در صورت نیاز میتونین در کلاس های آنلاین استودیو امواج شرکت کنین

محمدجج
(تاریخ : 1398/10/30)

سلام من یه اتاق 3*4 رو استودیو کردم که هم واسه میکس و مستر استفاده میشه هم رکورد یه مشکلی که دارم لو فرکانس مانیتور هارو جلوی میز کامل ندارم باید برم ته اتاق تا بیس اصلی رو بشنوم واسه همین اکثرا کیک هام تو میکس لاغر هستن... من گوشه های سقف با دیوارها رو شونه تخم مرغ از نوع تخت استفاده کردم (فک کنم واسه ماست هست) بصورا اریب نصب کردم ممکنه همینا باعث این مشکل میشن؟؟؟؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/11/01)

سلام خدمت شما، این موضوع مشکل محسوب نمیشه چون ذات فرکانسهای لو به این شکله. دلیلش هم اینه تا سیکل موج کامل شه به فضای بیشتری نیاز داره. به همین خاطر صدای بیس بیشتر از اینکه در محیط میکس شما شنیده شه در گوشه های اتاق شنیده میشه. استفاده از بیس ترپ الزامیه تا این بازه فرکانسی در گوشه های اتاق جمع نشه و توی اتاق پخش شه. نکته دیگه اینه که باید با بررسی موشکافانه در هنگام میکس مقدار صحیح فرکانس های لو رو پیدا کنید تا زمانی که موزیک بعد از میکس و مستر در پخش کننده های دیگه پخش کردین میزان فرکانس های لو به اندازه مناسب باشه. یعنی موزیک فقط توی اتاق شما خوب صدا نده. همه جا منسجم و زیبا صدا بده. موفق باشی عزیز

محمد
(تاریخ : 1398/10/25)

درود بر شما دوست عزیز. من یک فضای تقریبا یک در یک با ارتفاع دومتر رو میخوام بعنوان دد رم استفاده کنم که واسه رکورد صدای خودم هست و میکروفون و کارت صدای من حرفه ای هستن.از اونجایی که من دنبال کیفیت بسیار بالا هستم میخواستم ببینم همین فضا کافیه یا باید بیشتر یا کمترش کنم. دوم اینکه واسه اکوستیک فضا علاوه بر ابزوربا و بیس ترب ،دیفیوزر هم نیاز هست ؟ و اینکه کل فضارو اکوستیک کنم یا خیر.(مشکل مقدار هزینه وجود نداره). ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/10/26)

سلام خدمت شما. فضای ۱ در ۱ بسیار کوچک بوده و باعث خفه ضبط شدن میشه. حتما به ابعاد این فضا تا جایی که امکانش هست اضافه کنید. دیفیوزر نقش تاثیر گذاری در اصلاح فرکانسی اتاق شما خواهد گذاشت و استفاده ازش بسیار خوبه. باید اتاق رو به بهترین شکل ضد صدا کنید ( با استفاده از متریال مخصوص مثل پشم سنگ ) و به صورت اصولی اصلاح فرکانسی رو انجام بدید

ع رحیمی
(تاریخ : 1398/10/20)

سلام من یه اتاقی دارم که درش رو به راهرو مشترک ساکنین ساختمان هستش.میخوام مساحت پشت در و قسمت بالاش هم رو که دیوار تشکیل میده با هم از داخل آکوستیک کنم تا صدا از راهرو داخل اتاق نیاد.راهنمایی میکنین باید از چی استفاده کنم.

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/10/20)

سلام خدمت شما، باید درب به صورت حرفه ای لمسه بشه تا جلوی رفت و آمد صدا به بالاترین شکل ممکن گرفته شه. لمسه کردن در کار ساده ای نیست و بهتره از متخصص در این زمینه کمک بگیرید

محمد عطاران
(تاریخ : 1398/08/28)

سلام من يه اتاق دارم كه هم ميخام توش تمرين صدا سازي و خوانندگي كنم هم ساز بزنم هم توش بخوابم ١٥ متر هم مساحت اتاق هست بايد با چه چيز هايي و در چه حد ضد صدا كنم اتاقم رو؟ چو نميخام حالت خشك داشته باشه و اتاق مطالعه و زندگي كردنم هم باشه و هم تمرين كردن

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/09/05)

سلام. بستگی داره تا چه حد بخواید جلوی خارج شدن و وارد شدن صدارو بگیرید. میتونید از پشم سنگ با پایین ترین دانسیته کار ضدصدارو انجام بدید و روش روکش چوبی بزنید. یا فقط با پنل شونه تخمه مرغی این کار رو انجام بدید که هزینه کمتری داره ولی قدرت جذب صدای پایین تری داره

معین
(تاریخ : 1398/08/24)

ُسلام وقتتون بخیر ببخشید حداقل فضا برای آهنگسازی چه قدر هست ؟ اگر به جای پشم سنگ کل اتاق فوم آکوستیک دانسیته 30 هفت ثانتی بزنیم مشکلی پیشه نمیاد

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/08/25)

سلام خدمت شما ، برای میکس و مسترینگ حداقل فضا اتاق ۳ در ۴ هست ( البته اگر به صورت تخصصی و سطح اول بخواد کار شه این فضا حداقل باید ۲۰ متر مربع باشه) بابت ضدا صدا کردن هم میتونین از این متریال استفاده کنید ولی جاذب ضعیف تری برای صدا هست و احتمال خارج و وارد شدن صدا بالاتر خواهد رفت.

سید محمد علوی
(تاریخ : 1398/08/23)

با سلام و احترام خدمت شما جناب حسینی عزیز من می خواهم یک استدیو خانگی برای ضبط و پخش انلاین چه در یوتیوب و چه فیس بوک و چه تویچ راه اندازی کنم و به بسیاری از شبهه هایی که دشمنان وجودی ملت و کشور عزیزمان در اذهان جوانان وارد می کنند پاسخ دهم می خواهم بتوانم در حین اجرا در جاهایی که لازم است قسمتهایی از فیلم و یا صدای این افراد را در کنار تصویر خودم به بینندگان نشان بدهم و بعد ان را تحلیل کنم در اینترنت به دنبال نرم افزار مناسب برای این کار چه در کامپیوتر و چه برای اندروید گشتم اما نتوانستم پیدا کنم ضمن تشکر و سپاس فراوان از شما لطف کنید راهنمایی بفرمایید با تقدیم احترام و ارزوی سلامتی و بهروزی برای شما

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/08/25)

سلام خدمت شما ، شما نیاز به نرم افزار برای کارهای تصویری و ویرایش ویدیو مثل Edius ، Movie Maker دارید ( این دسته از نرم افزارها از در زمینه تخصص استودیو امواج نیست) و همچنین نیاز به نرم افزار صدابرداری مثل کیوبیس دارید تا صدای خودتون رو ضبط کنید. کار کردن با نرم افزارها نیاز به یادگیری دارن ، و در صورت تمایل میتونین در کلاس های آموزش کیوبیس ثبت نام کنین

همتی
(تاریخ : 1398/08/12)

سلام. ممنون از مطلب خوبی که گذاشتید. من یه سوال داشتم و خیلی ممنون میشوم اگر جواب بدید. من قصد راه اندازی یه استودیودارم و از نظر بودجه و مکان هم همه چیز اوکی هست. فقط یه سوال نسبتا مبتدیانه ذهنمو مشغول کرده، و اون این که آیا زیرزمین بودن استودیو تاثیری ( چه منفی چه مثبت ) داره یا نه؟ در واقع میخوام بدونم در شرایط برابر، پیشنهاد شما یک استدیو زیرزمین است یا روی زمین. مرسی

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/08/12)

سلام خدمت شما ، اتفاقا سوال جالب و هوشمندانه ای پرسیدید. اگه استودیو زیر زمین باشه از لحاظ ضد صدا بودن در شرایط بسیار مطلوبی قرار میگیره فقط ممکنه با یه مشکل روبرو بشید اون هم رطوبت بالا هست که البته در ساختمان های قدیمی این موضوع وجود داره که با ترمیم کف و دیوار ها میشه این مشکل رو حل کرد

محسن حسینی
(تاریخ : 1398/07/29)

سلام و عرض ادب خسته نباشین به نظرتون با چه نرم افزارهایی اهنگ سازی کنیم با چه نرم افزاری ظبط کنیم که کمترین نویز رو داشته باشیم ودرآخر با چه نرم افزاری کار میکس و مسترینگ رو انجام بدیم آیا دستگاه خاصی وجود داره برای میکس و مسترینگ ممنونم از شما

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/07/30)

سلام محسن جان، دقیق ترین جواب سوال شما در مورد نرم افزار ها اینه که ، تمامی نرم افزارهای آهنگسازی ، صدابرداری ، میکس و مسترینگ حرفه ای و بالاترین کیفیت رو در اختیار کاربر قرار میده. ولی مهم اینجاست که کاربر علم و تجربه کافی داشته باشه تا از قدم اول همه کارها رو به بهترین شکل ممکن انجام بده تا انتها. ولی برای اینکه کمک بیشتری به شما بشه اسامی چند تا از نرم افزارها رو خدمتت عرض میکنم (با توجه به کارایی راحت تر و کیفیت بالا) . آهنگسازی و ضبط : Cubase ، Logic Pro ، FL Studio ، Ableton. پلاگین میکس و مسترینگ : Fabfilter, T.Racks, Ozone, Waves. در نهایت یکی از مهمترین مواردی که به شما کمک میکنه تا نرم افزار بهتر رو انتخاب کنین ، سبک موسیقی مد نظری که میخواید کار کنید هست. هیچ کدوم از این نرم افزارها نویز ندارن و بله برای میکس و مسترینگ سخت افزارهای بسیار حرفه ای وجود داره که معمولا قیمت های بالایی دارن.

داوود موذنی
(تاریخ : 1398/04/31)

سلام . با تشکر از سایت خوبتون .من بجای اینکه کارت صدا بخرم یک میکسر x32 compact خریدم . به نظرتون کافیه برای کاره اهنگ سازی

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/04/31)

سلام ، لطف دارید ، میکس ها دارای ورودی و خروجی زیادی هستن و معمولا برای اجرای زنده استفاده میشن و یا زمانی که در استودیو نیاز به ضبط همزمان چندین ساز داشته باشید به کار میاد. از طرفی نرم افزارهای آهنگسازی دارای میکسرهای بسیار پیشرفته هستند و تمامی امکاناتی که نیاز هست رو به صورت نرم افزاری در اختیار کاربر قرار میده. شاید بهتر بود به جای خرید این میکسر ، با همین هزینه یه کارت صدا با ورودی و خروجی کمتر اما کانورتر های با کیفیت تر تهیه میکردین تا سطح کیفیت کارتون چندین درجه بالاتر بره. ولی در کل این میکسر امکانات فراوونی داره و خیلی خوب میشه ازش استفاده کرد و بهره برد

محمد
(تاریخ : 1398/04/14)

سلام روزتون بخیر اتاق من 318cm در240cm است سقفش 2 تیکست نصفش با ارتفاع 2 متر و نصف دیگش با ارتفاع 3متر, میخواستم بدونم این شکلی بودن اتاق تو آگوستیک کردنش برا میکس و کستر تاثیر داره؟ و اگه داره راه حلتون چیه واسه اصلاحش؟ خیلی ممنون از سایت خوبتون

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/04/15)

سلام ، لطف دارین . تاثیر منفی نداره این موضوع ، اگه بتونین میز کار رو سمتی قرار بدین که ارتفاع ۳ متر هست بهتره. و در کل این رو درجریان باشید که دیوارهای موازی و زوایای ۹۰ درجه دشمن صدا هستن و با استفاده از ابزار اصلاح فرکانسی این ۲ موضوع باید از بین برن

ایران
(تاریخ : 1398/03/30)

سلام ، ممنون بابت اطلاعات مفیدتون . یه سوال بنده برای استارت گویندگی اگ بخوام یه استدیوی خونگی با حداکثر لوازم کارت صدا ، میکروفون کاندنسر تهیه کنم حدودا چقد برام هزینه برمیداره ؟؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/04/01)

خواهش میکنم، در واقع حداقل هزینه ای که باید پرداخت کنید برای تجهیزات برای گویندگی ، حدودا ۲ الی ۳ میلیون تومان هست. در صورتی که تجهیزات کار کرده تهیه کنید این رقم میتونه کمی کاهش کنه. همچنین اگر نیازمند به مشاوره تخصصی و دقیق در این زمینه هستین ، وارد بخش مشاوره تخصصی بشید و فرم رو پر کنید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما باشیم. در همین صفحه بخش مشاوره تخصصی گذاشته شده

حمیدرضا آز
(تاریخ : 1398/03/26)

با سلام و تشکر من و دوستم یک مغازه اجاره کردیم و اونجا همه وسایل مورد نیاز اهنگ سازی رو داریم اما برای ضبط خیلی مشکل داریم هم نویز داره هم بی کیفیته مشکل از کجاست؟ و اینکه چی کار کنیم کیفیت ضبط نزدیک به استودیو بشه اینقدر که یه اهنگ با کیفیت داشته باشیم

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/03/27)

دوست عزیزم سلام ، محل ضبط شما باید ضد صدا بشه تا صدایی از بیرون به داخل نیاد ، موضوع بعدی استفاده درست از تجهیزات و ضبط استاندارد هست که ریزه کاری های زیادی این موضوع داره و در نهایت میکس با کیفیت باعث میشه کار شما به زیبا ترین فرم خودش برسه ، فراموش نکنین مساله ای که درگیرش هستین بدون داشتن دانش و تجربه نمیشه کار استودیویی درجه یک تولید کرد

رضا
(تاریخ : 1398/03/22)

ممنون از پاسخ قبلی تون اما اسپیلیتر چی هست(ببخشید اگه سوال من کمی آماتوره) اساسا چطور میشه هوا به داخل اتاق برد اما بدون صدا

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/03/23)

خواهش میکنم ، منظور بنده کولر گازی هست.

رضا
(تاریخ : 1398/03/08)

سلام من ی مشکلی با اتاقک ضبط که عایق کردم دارم و اون موضوع تهویه هواست. اتاق خوب عایق شده و نویز ندارم اما کمبود هوا دارم تو اتاق، و هنوز نتونستم مشکل ورود هوای تازه رو حل کنم. موندن ت.و اتاق بشدت سخته و مدتی در حد ۱۰ دقیقه بیشتر موندن اونجا سخته پیشنهاد تون چیه

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/03/08)

سلام احتمالا اتاق شما سایزش کوچیکه و این مشکل به وجود میاد و یا باید از اسپلیتر استفاده کنین تا هموای تازه به اتاق شما وارد شه

سینا جودکی
(تاریخ : 1398/03/05)

سلام خدمت شما و از توضیحات کاملتون تشکر میکنم. من قصد دارم صدای خودم رو برای موزیک ضبط کنم و با استفاده از لپ تاپ بیت بسازم و میکس و مسترشو هم با لپ تاپ انجام بدم. کدوم استودیو از نظر شما برا من بهتره؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/03/08)

صد در صد استودیو امواج

جاوید م
(تاریخ : 1398/02/13)

سلام وقت بخیر ممنون بابت توضیحات دقیقتون. من قصد راه اندازی یه استدیو خونگی دارم با فضای حدودا 16 متر میکروفن و کارت صدا و سیستمشو دارم بنظر شما با 10 تومن چه چیزایی اضافه کنم و ایا با این مبلغ میشه یه مانیتورینگ خوب و میدی کنترلر مناسب خریداری کرد اگه پیشنهادی دارید ممنون میشم بگید

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/02/30)

سلام ، ضدصدا کردن و اصلاح فرکانسی اتاق اهمیت زیادی داره ، بله با این مبلغ میتونین تهیه کنید ، برای اطلاعات دقیق تر از فروشگاه ها کمک بگیرید ، استودیو امواج در زمینه فروش فعالیت نمیکنه

mojtaba ebrahimi
(تاریخ : 1398/01/26)

وسایل ضبط صدا مثل میکروفن کارت صدا و... مارکای ک هم از نظر قیمت بصرفه هستند هم کاریی خوبی دارن بگین ممنون

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/02/30)

استودیو امواج در زمینه فروش تجهیزات استودیویی فعالیت نمیکند و با توجه به نوسان قیمت ها بهتره از فروشگاه ها راهنمایی بگیرید

علی میراحمدی
(تاریخ : 1398/01/19)

ممنونم بابت توضیحات خوبتون عالی بود

مهدی
(تاریخ : 1398/01/13)

سلام وقت بخیر. من یه اتاق 3 در 4 دارم ( یه پنجره و یه در هم داره) کار من اینه هم ویدیو هم صدا همزمان ضبط میکنم , ولی خب میکروفن صدای ماشین , بوق اینارو ضبط میکنه با اینکه ساعت 1 شب شروع به ضبط میکنم. راه حل پیشنهادی تون برای من چیه؟ ممنون

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/02/30)

سلام ، تنها راه حل شما ضد صدا کردن اتاقه و انتخاب گین مناسب در کارت صدا

احمد اسدی
(تاریخ : 1398/01/10)

سلام. من ی میکروفون استودیویی usb دارم که بدون کارت صدا کار میکنه. اتاقم اکوستیک و عایق نیست. قبلا وقتی ساز یا ویس ضبط میکردم نویزی کمی ضبط میشد اما الان داخل کمد دیواری رو ابزوربر نصب کردم و میکروفون رو اونجا یا داخل اتاق میزارم به شدت نویز و هوا ضبط میشه. برعکس شده. میخوام ببینم علتش چیه که قبلا این نویز نبود الان هست؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1398/02/30)

سلام ، به این دلیل که میکروفون شما کاندنسر هست و حساسیت بسیار بالاتری نسبت به میکروفون های استاتیک یا میکروفون موبایل داره ، برای اینکه نویز های ناخواسته ضبط نشه باید به بهترین شکل محل ضبط رو ضد صدا کنین و گین رو از کارت صدا در حد مناسبی قرار بدین

عارف حسینی
(تاریخ : 1397/11/04)

سلام،بسیار سپاسگذارم ازشما بخاطر اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید،من علاقه زیادی به خوانندگی و ضبط ٱهنگ دارم میشه راهنماییم کنید با کمترین بودجه چه چیزی تهیه و چه بستری فراهم کنم؟البته ناگفته نماند این کار را برای سرگرمی و علاقه میخواهم انجام دهم

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/11/10)

سلام ، برای خرید تجهیزات باید از فروشگاه ها راهنمایی بگیرید و با توجه به سقف هزینه ی مد نظرتون جهیزات رو تهیه کنین، به جز رایانه و ساز نیاز به اسپیکر مانیتورینگ ، کارت صدا ، میکروفون ، میدی کنترلر و وسایل جانبی مثل پاپ فیلتر و پایه میکروفون دارید. و در نظر داشته باشید چه برای سرگرمی چه برای کار حرفه ای باید دانش لازم رو به دست بیارین تا بتونین از تجهیزات استفاده کنین و آهنگسازی و خوانندگی کنین

رضا
(تاریخ : 1397/11/04)

خیلی متشکرم...

حمید حسینی
(تاریخ : 1397/11/02)

با سلام ، من دکلمه میکنم ، اتاقی به اندازه سه متر در چهار متر ، دو پنجره و دیوارهای ضخیم ، میکروفن و ساند کارت ( در یک بسته بندی) تهیه کرده ام ، از نرم افراز لاجیک پرو استفاده میکنم برای ضبط صدام و با همین برنامه موزیک پس زمینه هم اضافه میکنم ... ایا پیشنهاد و یا راهنمایی برای من دارید ممنون میشم بشنوم . ممنون از لطف شما

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/11/10)

سلام ، اگه در ضبط مشکلی ندارید و با کیفیت مناسب کار ضبط رو انجام میدین ، پیشنهاد ما به شما نحوه ی صحیح ویرایش صداها بعد از ضبط بوده ( میکس صدا ) تا زمانی که صدای ضبط شده به صورت mp3 به دست شنونده میرسه ، با بالاترین کیفیت ممکن قابل گوش دادن باشه.

محمد صادق
(تاریخ : 1397/10/08)

سلام و خسته نباشید اولا خیلیییی ممنون از توضیحات ساده و کاملتون دوم یه سوال دارم. برای یه اتاق3*2 که کار وکال میخوام انجام بدم فرمودین پشم سنگ با دانسیته بالا... بالا یعنی چند؟؟ از 30 داره تا 150 یا حداقلی که به کار من میاد چنده ممنون از جوابتون

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/10/14)

سلام ، بستگی به شرایط اتاق شما داره ، اگه در اطراف مکان ضبط شما سر رو صدای زیادی وجود داره از بالا ترین دانسیته یعنی ۱۵۰ استفاده کنید ، اما اگه فضای آروم تری دارین بین ۸۰ تا ۱۵۰ کافیه

امین حاجی میرزا علی اکبری
(تاریخ : 1397/07/12)

پری آمپ چه استفاده ای دراستودیو دارد؟ودرواقع بودیانبودش چه تاثیری دارد؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/07/13)

سلام ، پری امپ جهت تقویت سیگنال دریافتی از میکروفون استفاده می شود ، وجود پری امپ به صورت جداگانه الزامی نیست چون کارت صداها پری امپ دارن ، ولی اگه از پری امپ های با کیفیت ( مثل پری امپ های لامپی Avalon ) استفاده کنید تاثیر بسیار زیادی در ضبط با کیفیت تر خواهد گذاشت

میلاد
(تاریخ : 1397/06/11)

سلام ، خیلی ممنون بابت توضیحات یک سوال داشتم که ضبط وکال و ساز مثل گیتار ، برای ضد صدا کردن اتاق مخصوصا خروج صدا ، پنل هایی که دست ساز توضیح دادید کافی هست یا باید کل دیوار پوشش داده بشه ، چه میزان از دیوار باید پوشش داده شه تا صدا در حد قابل قبول گرفته بشه ?

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/06/12)

سلام میلاد جان . برای داشتن محیطی مناسب برای ضبط ، فضای مدنظر باید ضد صدا شه ، که معمولا از دد روم برای اینکار استفاده میشه ، ولی اگه قصد راه اندازی دد رو ندارید ، باید تمامی دیوارها ضد صدا شوند ، همین طور پنجره و کانال کولر و همینطور از درب لمسه شده استفاده کنید.

بهنام زارعی
(تاریخ : 1397/05/22)

باعرض سلام ممنون از سایت خوبتون ببخشید من مداح هستم وروزی نیم ساعت تمرین فشرده با گام های خیلی بالا انجام میدم وهمسایگان از دستم شاکی شدند لطفا یه راهنمایی بکنید توی اتاق انجام میدم این کاررا باید چکار کنم که صدا اصلا بیرون نره یا کم بشه ممنونم

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/05/26)

سلام ، شما باید اتاق خودتون رو ضدصدا کنید که بهترین متریال پشم سنگ با دانسیته بالاست ، تا بیشترین جذب صدارو داشته باشه و کمترین صدا به خارج از اتاق عبور کنه.

مجتبی مهرابی
(تاریخ : 1397/03/29)

سلام دوست عزیز ممنون از توضیحات خوبت. من میخواستم بدونم تمام وسایلی که برای یه استودیو خانگی کامل لازمه فقط دستگاها چه چیز هایی هستند و شما چه برندی رو معرفی میکنی اگه میشه یه قیمت حدودی ام بگی خیلی ممنون میشم برای ظبط آهنگ سازی و میکس و مسترینگ.دستگاهایی که نه خیلی گرون باشن نه خیلی ارزون یه چیزی که رایج هست و همه استفاده میکنن.خیلی ممنونم با تشکر

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/04/02)

درود بر شما ، بابت این موضوع پیشنهاد می کنیم از فروشگاه مشاوره بگیرید تا با توجه به موجودی بازار و میزان رقمی که مد نظر دارید به شما پیشنهاد داده شود.

میلاد حمیدی
(تاریخ : 1397/03/29)

با سلام.من یک دیوار مشترک با همسایه ام دارم که فعالیتهای شبانه تا صبح دارند که سر و صدای زیادی به خانه ما منتقل میشود و مانع آرامش ما در شب میشود.میخواستم از تجربه شما استفاده کنم و بدونم که اگر دیوار مشترک رو با درب ورودی به همراه دیوار آن را از فوم های فشرده تخم مرغی استفاده کنم تا چند درصد صدار ا کم میکند و آیا اصلا انجام این کار مانع از رد و بدل شدن صدا میشود یا خیر؟ ممنون از شما

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/04/02)

درود بر شما ، بهترین متریال برای ایزوله کردن اتاق پشم سنگ هست که درصد بالایی تاثیر گذار خواهد بود. اگر از متریال های سبک تر استفاده کنید میزان جذب صدا پایین تر آمده و صدا راحت تر جابه جا می شود.

محمد شهاب
(تاریخ : 1397/03/24)

سلام آیا ابر یا اسفنج جاذب صدا هستند.

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/04/02)

درود بر شما ، میزان جذب صدا در اسفنج پایین بوده اما بی تاثیر نیست

سید محمد طاهریان
(تاریخ : 1397/03/10)

با سلام من اجاره نشین هستم داخل اپارتمان زندگی می کنم فعالیت مداحی دارم و می خواهم تمارین صدا سازی و مداحی انجام دهم و با بلند گو هم تمرین دارم چون صدا داخل ساختمان می پیچه می خواهم یک اتاق 3*3 از اپارتمان را ضد صدا کنم سئوالم اینه از عایق صوتی پشم سنگ استفاده کنم که بصورت تخته ای هست یا شانه تخم مرغی شما چه عایقی را پیشنهاد می دهید

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/04/02)

درود بر شما ، بله پشم سنگ تخته ای بهترین متریال برای ایزوله کردن اتاق با توجه به شرایطی که توضیح دادید ، هست.

سینا کارگر
(تاریخ : 1397/02/25)

با سلام و عرض خسته نباشید من اتاقی دارم به طول3mوعرض 2.3mو ارتفاع 2m و سه طرف دیوار اون کاشی هست و یک طرفش ڃوب هست میخواستم بدونم برای اینکه کاشی هست من باید تمام اتاق رو پنل آکوستیک بزنم؟ و اینکه روی اون پشم سنگ هایی که خودم درست میکنم دوباره باید پنل آکوستیک بزنم یا نه؟ ممنونم از مطلب جامعتون

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/02/30)

سینا جان ، بله بهتره از متریال ضدصدا مثل پشم سنگ استفاده کنید و روی آن از متریالی مانند چوب و پنل جهت اصلاح فرکانسی استفاده کنید

کمال احمدی
(تاریخ : 1397/02/25)

سلام خسته نباشید آیا من میتونم برا کارای آواز و نوازندگی یه اطاقک مثلا 1 در 2 به نجار سفارش بدم، و بعد خودم با همین روش هایی که گفتین آکوستیکش کنم؟ بنظر شما این ایده شدنیه؟ بنظرتون چقد هزینه برام داره؟ خیلی ممنونم از سایت بسیار خوبتون

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/02/30)

درود بر شما، بله این کار شدنیه . از لحاظ قیمت کاملا بستگی داره از چه متریالی استفاده بشه و حدود ۲ میلیون تومان رو در نظر بگیرید به بالا

محسن عسگری
(تاریخ : 1397/02/13)

درود و سپاس بابت مقاله خوبتون! برای آهنگسازی و میکس اولیه آهنگ، فضای بسیار کوچکی به طول ۳.۸ ، عرض ۲.۲ و ارتفاع ۲.۷ متر در اختیار دارم. در چنین فضای محدودی و با این فرض که اتاق معالجه شده است، آیا استفاده از یک هدفون پشت باز باکیفیت در مقایسه با استفاده از اسپیکر نتیجه بهتری نخواهد داشت؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/02/14)

درود بر شما میتوانید از اسپیکر مانیتورینگ ۴ اینچ استفاده کنید و یا از هدفون مانیتورینگ پشت باز با کیفیت بهره ببرید

حسین حیدری
(تاریخ : 1397/02/03)

سلام و درود،تشکر بابت توضیحات جامع و بی نقصتون خواستم بدون برای ضبط صدا یا دکلمه ک پس زمینشم ی آهنگ ملایم بتونم بذارم چه چیزایی نیاز دارم،چه دستگاهایی رو باید تهییه کنم.ممنونم💙💙

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/02/11)

سلام ، حداقل تجهیزات برای انجام این کار ، کارت صدا ، میکروفون کاندنسر و هدفون است . همچنین میزان تسلط شما به نرم افزاری صدابرداری بسیار پر اهمیت است

سلمان
(تاریخ : 1397/01/30)

با عرض سلام و خسته نباشید و با تشکر از مطالب مفیدتون. میخواستم بدونم بجای پشم سنگ میشه از پشم شیشه استفاده کرد؟؟؟؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/01/31)

سلام ، پشم شیشه رو پیشنهاد نمیکنیم ، چون توانایی کمی در جذب صدا داره

وطن خواه
(تاریخ : 1397/01/16)

سلام.ممنون مطالب کاربردی وقابل فهم بود.سوالم اینه که:شما خودتون تو کار ساخت استدیو فعالیت ندارید که حضورا برای ما اینکار انجام بدید؟

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/01/17)

سلام ، ممنون از توجه شما ، خیر استودیو امواج در زمینه ی راه اندازی عایق ضدصدا و اصلاح فرکانسی استودیو خدمات دهی ندارد.

رضا قاسمی
(تاریخ : 1396/12/26)

اقا دستتون درد نکنه من هر سایتی میرفتم یه مشت دروغ تحویل ادم میدادن ولی شما کاملا طرز فکر منو تعغیر دادین ممنون از مطلبتون😘😘😘

مدیر سایت
(تاریخ : 1397/01/07)

ممنون از توجه شما رضا جان

محمد شکوری
(تاریخ : 1396/12/04)

عالی بود یکی از بهترین و کاربردی ترین مطالبی بود که در مورد آکوستیک و ضد صدا کردن محیط خونه خوندم خواستم تشکر کنم موفق باشید

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/12/07)

محمد جان از توجه شما بسیار سپاس گذاریم ، موفق باشید

حسن طلال
(تاریخ : 1396/10/25)

سلام بسیار عالی مطالب مفید و خوبی بود

آموزشگاه موسیقی
(تاریخ : 1396/10/22)

ممنون بابت توضیحات کامل و ارزنده.. ممنون میشم در مورد نصب پنلها به دیوار طوری که دیوار آسیب کمتری ببینه توضیح باید.. دیوار مدنظر تازه کاغذ دیواری شده و البته ملک استیجاری هست

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/11/07)

سلام دوست گرامی ، برای اینکه دیوارها کمترین آسیب رو ببینن ، بهترین راه حل درست کردن قابهای چوبی هست که به دیوار متصل میشن و متریال داخل این قاب ها قرار میگیرند. این قاب هارو میشه با کمترین میخ یا منگنه به دیوار وصل کرد.

احمدی
(تاریخ : 1396/09/14)

ممنون از مطالب آموزنده تون

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/09/15)

ممنون از توجه شما

علی نظامی فر
(تاریخ : 1396/08/25)

با سلام و درود . مطالب واقعا عالی بود . فقط من همچنان تو ساخت این اتاق رکورد مشکل دارم . من اجاره نشین هستم و نمیخوام به در و دیوار خونه ی مردم چیزی بچسبونم . راه چاره چیه ؟ از سایت ما هم دیدن فرمایید : https://bia2host.com

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/08/25)

سلام علی جان ، سپارگذار هستیم بابت توجه شما، به هر حال برای ساخت اتاق جهت رکورد و نصب متریال باید از لوازمی مانند چسب و ... جهت اتصال به دیوار استفاده کرد که باعث به وجود آوردن خرابی در دیوار میشود . اگر این اتصالات با ظرافت بالا انجام شود می توان خرابی را به کمترین حالت ممکن رساند و اصلاح آن با کمترین هزینه امکان پذیر است.

داریوش آرین
(تاریخ : 1396/07/15)

سلام فقط خواستم تشکر کنم بابت توضیحات کامل واقعا عالی بود سپاس فراوان 🌹🌹🌹

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/07/17)

داریوش جان از اینکه وقت گذاشتی و نظرت رو گفتی واقعا سپاسگذاریم از شما ، موفق باشی

حامد فرهادی
(تاریخ : 1396/04/26)

سلام دوست عزیز ممنون از مقاله فوق العادتون ی سوال برای خونه های آپارتمانی برای ضد صدا کردن برای سقف چ میشه کرد اگر صدا ب طبقه های بالا نفوذ کنه??

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/04/26)

سلام حامد جان ، سپاسگزارم از توجه شما . برای ضد صداکردن سقف باید با استفاده از یک شبکه چوبی که به دیوارها و یا سقف متصل شده استفاده کرد تا بتوان پنل های پشم سنگ را بر روی آن قرار داد و ثابت کرد. در انتها یک لایه ورق از جنس چوب را به شبکه ی چوبی متصل کرده و در واقع تبدیل به سقف شما شود.

علی همنشین
(تاریخ : 1396/01/02)

درود دوست عزیز سال نو تبریک میگم امیدوارم همیشه موفق و با ارزش باشین. من اتاقی تو زیر زمین دارم با سایز(۳۳۰ طول * ۲۷۰ عرض * ۳۰۰ ارتفاع) بهترین سایز برای من چه حالتیه؟ از نظر عایق صوتی شرایط مناسبی دارم اما اکوستیک نه و انعکاس صدا زیاده اگه روش های بالا رو با دانسیته 150 انجام بدم و هر چهار گوشه و سقف رو نصب کنم برای شروع مسترینگ و ضبط وکال خوب میشه؟ با تشکر

مدیر سایت
(تاریخ : 1396/01/03)

سلام دوست گرامی ، سال نو شما هم مبارک باشه ، ابعاد اتاق هر چقدر بزرگتر باشد بهتر است ، ( به خصوص هرچقدر اسپیکرها از دیوار پشت و اطراف فاصله ی بیشتری داشته باشد ) با توجه به سایز کوچک اتاق ، استفاده از اسیپکر با ووفر بزرگ پیشنهاد نمیشود . قطعا انجام آکوستیک تریتمنت در اتاق کار شما ، تاثیر گذار است ، اما در نظر داشته باشید که موارد زیادی هستند که شرایط اتاق کار را از لحاظ عایق صوت و آکوستیک تاثیر می گذارد. همچنین در نظر داشته باشید داشتن علم و تجربه کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد تا بتوانید حتی با ساده ترین تجهیزات و اتاقی معمولی ، کارهای بزرگی انجام دهید. با آرزوی موفقیت و سالی پر از سلامتی و موفقیت برای شما

علي همنشين
(تاریخ : 1395/12/21)

سلام خدمت دوست عزيزم. بيس ترپ ها رو با چه دانسيته از پشم سنگ پر كنيم؟ با تشكر

مدیر سایت
(تاریخ : 1395/12/21)

با عرض سلام خدمت شما ، با توجه به اینکه بیس ترپ نقش مهمی در اتاق دارد بهتر است از بالاترین دانسیته ای استفاده شود ، با توجه به اینکه هرچه قدر دانسیته بالاتر برود در هزینه ها تاثیر زیادی میگذارد ، با توجه به مقداری که قصد دارید هزینه کنید ، بالاترین دانسیته را خریداری بفرمایید.

كامران بصيري
(تاریخ : 1395/12/04)

خيلي مطلب مفيد و جامعي بود. حتما به مقاله درباره ي حداقل تجهيزاتي كه واسه استارت زدن هوم استوديو لازمه بذاريد. مرسي

مدیر سایت
(تاریخ : 1395/12/13)

با تشکر فراوان از توجه شما

می توانید نظر خود را در این قسمت وارد نماید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب
توضیحات
کد امنیتی : کد امنیتی